Diyet Listesi Bunu Okumadan Diyete Başlamayın

Diyet Listesi Bunu Okumadan Diyete Başlamayın

Diyet listesi için 20 öneri

Diyet listesi bunu okumadan diyete başlamayın. Bir çok faydalı ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Diyet listesi 1 numarada öncelikle uykunuzu düzene sokun. En değerli ve alternatifi olmayan besin uykudur. 6 saaten kısa 8 saatten uzun uyumayın.

Güne kahvaltı ederek başlayın. Kahvaltı gün boyunca iştah yönetimi üzerinde en çok sözü geçen öğündür. Bu öğünde öncelikle doyurucu gücü yüksek besinler tercih edin. Yumurtayı kahvaltıdan eksik etmeyi. Yumurtanın iştah yönetimi üzerinde 36 saate kadar olumlu etkisi vardır.

Diyet listesi 3 numarada; ara öğün yapmaktan korkmayın. 2-4 saat aralıka beslenebilir ve tercih ettiğiniz doğru besinlerle iştahınızı d kilonuzuda yönetebilirsiniz.

Diyet listesi 4 numarada; günlük almış olduğunuz kalori asla bazal metabolizma hızınızın altında olmasın. Unutmayın, bedeninizi öncelikle yaşaması için beslemelisiniz. Beden tüm metobolik faliyetlerini kusursuzca yapabilmesi için mutlaka besin tüketmeli. İşleyen metobolizma formda kalır. Bedeninizi düşük kaloride besleyerek bunu yapmanız mümkün değil. Yapılan araştırmalar 1200 kalori ve altındaki diyet listelerinin hem metabolizmayı yavaşlattığını hem de iştah yönetimimizi kaybetmemize neden olduğunu gösteriyor.

Diyet listesi 5 numarada; ekmeksiz diyet yapmayın. Tercih ettiğiniz ekmeğin tam tahıllı olmasına özen gösterin.

Diyet listesi 6 numarada; hem yağ dokusunun azalmasını sağlayan, hem tokluk hissini destekleyen hem de kemik sağlığınız için önemli olan süt ve süt ürünlerine diyetinizde mutlaka yer verin. Yağı azaltılmış olanları tercih edebilirsiniz.

Diyet listesi 7 numarada; omega-3’ü hayatınızdan eksik etmeyin. Mutlaka omega-3 desteği alın. Zeytinyağı, avokado, hindistan cevizi yağı, çiğ badem, ceviz, fındık, kakao vb. Alternatifleri günlük tüketin.

Diyet listesi bunu okumadan diyete başlamayın da 8 numarada; her öğüne mevsim sebzelerinden az pişmiş veya çiğ garnitür desteği verin.

9 numarada; mutlaka kendinize bir keyif (motivasyon) ara öğünü planla. Günlük beslenme kalorinizin yüzde onunu bu ara öğün için ayırın. Bedenin motivasyonu ruhun doyumundan geçiyor unutmayın.

10 numarada; öğünlerinizin saatleri net olsun. Özellikle ana öğünlerin. Düzenli öğün saatleri metobolizmanın adaptasyon özelliğini destekliyor. Böylelikle öğünde porsiyon kontrolüne yardımcı oluyor.

11 numarada ise; et, tavuk, balığı öğle öğününde tüketin. Akşam yemeği için ise sebze yemeği, çorba, kurubaklagil, bulgur, tam buğday makarnası vb. Altarnatifler tercih edin.

12 numarada; en çok kalori kaçamağını ne yazıkki akşam yemeğinden sonra yapıyoruz. Akşam yemeğinden sonra kendinize mutlaka bir ara öğün planlayın. Bu ara öğünü yatmadan 2 saat önce ve 23:00 dan önce olmasına özen gösterin. Bu öğünde tercih ettiğiniz yiyecekler meyve, yoğurt, kuruyemiş, peynir, yulaf vb. Besinler olabilir.

13 numarada; asla ayaküstü atıştırmayın. Ayaküstü yediğiniz hiçbir yemek sizi doyurmayacak. Öğünlerinizi yemek masasında tüketin.

14 numarada; günde 2-3 fincan yeşil çay için, hem metabolizmanızı hızlandırın hem de iştahınızı yönetin.

15 numarada; kimyon, kekik, kırmızıbiber, zerdeçal ve tarçını yemeklerde mutlaka kullanın.

16 numarada; gün içerisinde 2-3 litre su tüketmeye özen gösterin. Su tok tutan kalorisiz tek içecektir.

17 numarada; çorba, öğünlerinizin  başlangıcı olsun. Çorba ile başlamak ana yemeğin porsiyonunu küçültmenize yardımcı olacaktır.

18 numarada; akşam saat 17:00 için mutlaka bir ara öğününüz olsun. Böylelikle akşam yemeğine tok oturursunuz.

19 numarada; gözden uzak olan mideden de uzak olur. Çalışma masanızda, mutfak tezgahında, yemek masası üzerinde veya orta sehpada kalori tuzaklarına yer vermeyin.

20 numarada; her gün probiyotik destek alın. Çünkü bağırsaklardaki dost bakteri sayısı ne kadar çok olursa beyine o kadar tokluk sinyali gidecek, unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest