Beyne İyi Gelen 14 Süper Yiyecek

Beyne İyi Gelen 14 Süper Yiyecek

Sizler için beyne iyi gelen süper yiyeceklerden biraz bahsedenim istedik.

 

Badem

Badem insan beyninin gelişimi ve sağlığı için gerekli olan birçok elementi ve bileşeni içermektedir. Sadece yetişkinler için değil, çocuklarında beyin sağlığı için faydalıdır. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bu konuyla ilgili olarak yapılan birçok bilimsel çalışma bademin içerdiği birçok besin kaynağının sinir sisteminin genel sağlığını korumak için gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Günde 6-7 tane ve düzenli olarak badem tüketmeniz sağlık açısından birçok fayda sağlayacaktır.

Ceviz

PUFA’nın metabolik rahatsızlıklardan nöropsikiyatrik hastalıklara kadar olumlu etkisi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Turhan, beyin gelişimi, yapısı ve fonksiyonlarının korunması için önemli gıda maddelerinden biri olduğunu kaydetti.

Fitokimyasalların kan plazmasındaki antioksidan seviyesini arttırdığını ve sinir yapısını koruyucu etki gösterdiğini aktaran Prof. Dr. Turhan, “Cevizin yapısındaki bazı biyoaktif bileşiklerin, beyin hücrelerine koruyucu etki gösterdiği saptanmıştır. Cevizin, beynin özellikle hafıza ve mekansal öğrenme gibi kritik bölgelerinde iyileştirici etkisi olduğu belirlenmiştir.

Avokado

Avokado yağlıdır fakat,  sağlıklı kan dolaşımını destekleyen faydalı yağlar içerir. Sağlıklı kan dolaşımı da beyin sağlığını destekler. Yüksek tansiyon zihinsel yetenekleri de etkileyen bir hastalık olduğundan, tansiyonu düşük tutmak beyin sağlığını da etkileyecektir. Avokado yüksek kalori içerdiğinden günde yarım veya çeyrek avokado tüketmenin yeterli olacağı belirtiliyor.

Bitter Çikolata

Yapılan bazı araştırmalara göre; beyne giden kan miktarının artması, daha dikkatli ve uyanık olunmasını sağlıyor, böylece öğrenme kolaylaşıyor.

Unutmayın, bahsedilen özelliklere sahip olan çikolata çeşidi, bol miktarda flavonoid içeren bitter çikolatadır. En çok flavonoid içeren çikolata ise, en az %70 kakao oranına sahip çikolatalardır.

Sizin de anladığınız üzere, birçok kişinin düşündüğünün aksine, milyonlarca insanın favorisi olan bu lezzetli yiyecek aslında sağlığınız için gerçekten çok faydalı. Özellikle kalp ve beyin olmak üzere birçok organınıza faydası olan bu yiyecekten en iyi şekilde faydalanmak için düzenli olarak tüketmelisiniz.

Brokoli

Brokoli içerisinde bulunan K vitamini ile herhangi bir bilişsel fonksiyonu ve beyin geliştirmek için kullanılabilen büyük bir kaynaktır. Ayrıca zihinsel dayanıklılık ve bellek iyileştirilmesi işlemlerinde de önemli rol oynamaktadır. Baz kompleks B vitaminleri ile zihinsel yorgunluk ve depresyon etkileri tamamen ortadan kalkabilir.

Brokolide yüksek miktarda bulunan kolin yeni beyin hücrelerinin büyümesine yardım eder. Aynı zamanda temel kognitif fonksiyonu ile birlikte güçlü bir hafıza elde edilmesine yardımcı olur. Bu konuda tabii ki sinirsel bağlantılar da önemlidir. Kolin, nöral tüp defektleri ve yenidoğanlarda bile son derece etkilidir.

Haftada üç kez bir bardak brokoli yemek ileriki yaşlarda Alzheimer hastalığına yakalanma şansını azaltır.Domates

Domatesin diğer bir faydası da depresyon ve stresle mücadele etmesidir. Düzenli olarak domates tüketimi, sinir sitemi üzerinde faydalı etkiler oluşturur, bünyenin depresyon ve stresten kaynaklanabilecek rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Sinir ve beyin hücrelerine katkı sağlar.
d

Goji berry

Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek Yin (yaşam özü) ve Yang (fonksiyon) yetersizliğineden kaynaklandığına inanılır. Goji Yin/Yang dengesinin ayarlanmasında en çok kullanılan bitkidir.

Goji tüm Asya’da uzun süredir insomnia (uykusuzluk) doğal tedavisinde kullanılmaktadır. Yaşça büyük insanlar üzerinde yapılan bazı tıbbi araştırmalarda, Goji alan tüm hastalarda uyku kalitesinde iyileşme bildirilmiştir.

Greyfurt

Araştırmalar gösteriyor ki, narenciye tüketimi, bilhassa portakal ve greyfurt tüketimi, özellikle kadınlarda felç riskini azaltıcı yönde etki gösterebilmektedir.

Ispanak

Yeşil yapraklı sebzelerin K vitamini, beta-karoten, folik asit gibi antioksidanlar bakımından zengin olmasının bu olumlu etkiyi yarattığını belirten bilim adamları, bunamadan, Alzheimer hastalığından korunmak için yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi tavsiyesinde bulundu. Araştırmanın sonuçları, ABD’de düzenlenen Deneysel Biyoloji Konferansı’nda sunuldu. Daha önce İsveç’te yapılan bir araştırma yeşil yapraklı sebzelerin kasları güçlendirdiğini ortaya koymuştu.

Kahve

Günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olan kahvenin içerdiği kafein beyin kanseri riskini azalttıyor.

 

İngiliz bilim insanlarının yaptığı araştırma, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olan çay ve kahvenin içerdiği kafeinin beyin kanseri riskini azalttığını ortaya koydu.

500 bin kişiyi 8 yıl boyunca izleyen araştırmacılar, günde bir fincan kahve ya da çay içmenin, ölümcül bir beyin tümörü olan ’glioma’nın oluşma riskini yüzde 34 oranında azalttığını gözlemledi. Erkeklerde yüzde 41 gibi bir oranla kafeinin bu açıdan daha etkili olduğunu belirten uzmanlar, kadınlardaysa bu oranın yüzde 26’da kaldığını kaydettiler.

Kırmızı Pancar

Kırmızı pancarın kaynatılıp, suyunun içilmesi durumunda idrar  söktürücü özeliği bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:   “Böbrek kumu dökmekte faydalıdır. Ayrıca hipertansiyon hastaları günde  bir bardak kırmızı pancar suyu içmelidir. Günlük içilen bir bardak pancar suyu,  24 saat boyunca tansiyonu düzenler ve sinirleri yatıştırır. Son derece yararlı  olan kırmızı pancar suyunun, yüksek miktarda ve seyreltilmeden içilmesini  önermiyoruz. Havuç, elma suyu veya başka meyve ya da sebze suları ile yarı yarıya  seyreltilerek içildiği zaman son derece faydalıdır.”

Kırmızı pancarın 15 dakikadan daha uzun süre pişirilmemesi gerektiğine  işaret eden, “Kırmızı pancardaki çok önemli kanser önleyici antioksidanlar  olan betanin ve vulgaxanthin uzun süre kaynatıldığı zaman büyük oranda azalmakta  ve pancarın bu kanser önleyici antioksidan etkileri önemli miktarda  yitirilmektedir. Tüm bu özellikleri dikkate alındığında, kırmızı pancar daha sık  tüketilmesi gereken besinler arasında yer almalıdır” dedi

Somon

Somon balığında bulunan Dokosaheksaenoik Asit (DHA), omega-3’ün aktif bileşenlerinden biridir. %60’ı yağdan oluşan beynimizin yapısına katılan önemli bir yağ asididir ve bitkisel gıdalarda bulunmaz. Bu durum, DHA’dan zengin somon, uskumru, ringa balığı gibi yağlı balıkları düzenli bir şekilde tüketen insanların nörolojik ve psikolojik sorunlarda daha dirençli olmasını, duygu durum değişimi gibidepresyon belirtilerini daha az yaşamasını açıklayabilir. Journal of Affective Disorders’da yayınlanan bir çalışmaya göre araştırmacılar, depresyonlu hastalarda omega-3 seviyelerinin ciddi anlamda düşük olduğunu tespit etti. .

Yeni bir çalışmada Basel Üniversitesi’nden Profesör Christoph Beglinger ve Psikiyatrik Üniversite Kliniği’nden Profesör Stefan Borgwardt yeşil çayın beynin efektif bağ kurmasında, yani bir beyin bölgesinin diğer bir beyin bölgesini etkilemesi açısından bir işlevi olduğunu buldular. Aynı zamanda bu bağlantı işler bellek konusunda yeşil çayın etkisini de ortaya koyuyor. Sağlıklı erkek bireyler üzerinde yapılan araştırmada, içinde birkaç gram yeşil çay özü bulunan bir içecek içirilerek hafıza testi uygulandı. Daha sonra bilim insanları tarafından MRI kullanarak beynin nasıl etkilendiği ölçüldü. Sonuçlar beynin parietal ve frontal bölgeleri arasında daha kuvvetli bir bağ oluştuğunu gösterdi. Bu bulgular deneklerin hafıza konusunda uygulamalarında gelişme göstermesinin nedenini de açıklığa kavuşturdu. Borgwardt bulguların yeşil çayın beynin kısa süreli sinaptik bağlantısını güçlendirdiğini açıkladı.

Yumurta

Kolinden zengin yumurta, beyin fonksiyonu için vazgeçilmez besinlerden birisi. Bu nedenle ne kadar çok tüketirseniz o denli yaratıcılığınıza etkisi olacaktır. Hafızayı arttıran “kolin” maddesini içeren yumurta üzerine Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yumurtada bulunan amino asitler hücre fonksiyonu ile etkileşime geçerek zihinsel ve nörolojik bozuklukları önlemek için nörotransmitter dengesini korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest